Email info@remapworks.com
online randevu

Chip tuning nedir? faydaları nelerdir?

Chip Tuning, aracınızın performansını artırmanın güvenli bir yoludur. Modern otomobiller, motorun çalışma durumuna bağlı olarak enjekte edilen yakıt miktarını ve kontrol ateşlemesini etkileyen motor kontrol ünitesi ECU (motor kontrol ünitesi) ile donatılmıştır. Otomobil üreticileri bu programları belirli kriterlere göre ve önemli rezervlerle derlemek zorunda kalıyor. Basitçe söylemek gerekirse - üretim hattını karşılayan bir araba, aşırı soğuk iklimlerde aşırı sıcakta da iyi çalışmalıdır. Yeterince geniş bir seri program verisidir ve çok çeşitli diğer hususları (düşük yakıt vb.) dikkate alır. Sonuç olarak, aracınızın motoru yakl. olasılıklarının %60-70'i. Ancak bu gerçek, Chip adı verilen bellek kontrol ünitesinde saklanan veriler ayarlanarak kolay ve güvenli bir şekilde değiştirilebilir.

Bu, 1980'lerde ve 1990'larda erken motor bilgisayarlarıyla yapıldı. Günümüzde chip tuning terimi yanıltıcı olabilir, çünkü insanlar bunu çipin değiştirilmesini içermeyen ECU Programlamasını tanımlamak için sıklıkla kullanacaklardır. Modern motor kontrol üniteleri, Yazılımlarını Yerleşik Diyagnostik gibi standart bir arayüz aracılığıyla güncelleyerek kolayca ayarlanabilir. Bu prosedür genel olarak motor veya motor kontrol ünitesi ayarı olarak adlandırılır. motor kontrol üniteleri, ilk olarak 1970'lerin sonlarında ortaya çıkan otomobile nispeten yeni bir ektir.

Chip Tuning'in faydaları Nelerdir?

Genel olarak, hem benzinli hem de dizel motorları içeren bir motor yönetim sistemi ile donatılmış herhangi bir araba ayarlanabilir. Ancak chip tuning, turbo veya süper şarjlı motorlarda en iyi sonuçları verir. Turboşarjın veya süperşarjer takviye basıncının yükseltilmesi, doğru ateşleme zamanlaması ve yakıt doldurma ayarları ile birleştirildiğinde çok daha yüksek güç kazanımlarının elde edilmesini sağlar. Normal emişli (turbo olmayan) motorlar, ancak üretici aynı motoru yalnızca ECU yazılımı tarafından önemli ölçüde bozulmuş durumda sunuyorsa, güçte önemli bir gelişme elde edecektir. Yeniden eşlenmiş bir araba ile şunları bekleyebilirsiniz:

  • Sağ ayağınıza daha hevesle tepki veren bir motor
  • Daha az vites değişimi ile şehir içi sürüşü çok daha kolay hale getiren daha yumuşak güç dağıtımı
  • Daha güvenli sollama için geliştirilmiş hızlanma
  • Sakin kullanımda daha düşük yakıt tüketimi

Chip Tuning ile yakıt tasarrufu olur mu?

Bir aracı yeniden haritalandırdığımızda, özellikle yakıt tasarrufunun öncelikli olduğu durumlarda, özellikle alt uç torkunu iyileştirmeye ve güç bandını olabildiğince genişletmeye odaklanıyoruz.

Düşük uç torktaki bu artış, tam yüklüyken veya bir eğimdeyken seyir hızlarını korumak için daha az gaz pedalı girişi gerektiği anlamına gelir. Bu aynı zamanda aracın daha yüksek viteslerde daha düşük hızlarda daha konforlu olacağı ve genel olarak daha az vites değişimi gerektireceği anlamına gelir.

Ekstra düşük torktan en iyi şekilde yararlanmak için bu faktörleri sürüş tarzınızı ayarlayarak birleştirirseniz, yakıt tüketiminde bir iyileşme göreceksiniz. Bu, tasarrufların %20'ye kadar çıkabildiği turbo dizel motorlarda en etkilidir!