Email info@remapworks.com
online randevu

DPF Nedir? Dizel Partikül Filtresi arızaları

Bazı Fransız araçlarında FAP olarak da bilinen DPF (Dizel Partikül Filtresi) , emisyonları azaltmak ve Avrupa emisyon standartlarını karşılamak için modern dizel araçların egzoz sistemine takılan bir cihazdır. Bunu egzozdan dışarı akarken egzoz gazlarından Kurum (Partikül Madde - PM) yakalayarak yapar.

2005'teki Euro 4 kayıtlarına hazırlanmak için 2003'ten bu yana binek otomobillerde ve hafif ticari araçlarda yaygın olarak kullanılıyorlardı. Peugeot, Renault ve BMW erken benimseyenlerdi. 2009'daki Euro 5 emisyon düzenlemeleri, dizel otomobiller ve hafif ticari araçlar için DPF takılmasını zorunlu hale getirdi ve 2014 Euro 6, daha fazla emisyon kısıtlaması getirdi. Herhangi bir filtre türünde olduğu gibi, Dizel Partikül Filtresinin de düzgün çalışması için düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Bu örnekte süreç, kurumun yakıldığı rejenerasyon olarak bilinir - bunu egzozdan çıkan beyaz bir duman patlaması olarak fark edebilirsiniz - DPF'de bir kül kalıntısı bırakır.

DPF'ler, Peugeot, Renault ve BMW'nin erken alıcılar olduğu Euro 4 kayıtlarına (2005) hazırlık amacıyla 2003'ten itibaren binek otomobillerde ve hafif ticari araçlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Euro 5 (2009), dizel otomobiller ve hafif ticari araçlar için DPF takılmasını zorunlu hale getirdi ve Euro 6 2014 bunu daha da sıkılaştıracak.

DPF ile karşılaşılan sorunlar

Rejenerasyon düzgün çalışmıyorsa, performansı ve yakıt ekonomisini etkileyen bir kurum birikmesine yol açar , gözetimsiz bırakılırsa bu, diğer motor bileşenlerinde çok pahalı hasarlara neden olabilecek bir Bloke DPF ile sonuçlanacaktır. Engellenen bir DPF , egzoz sisteminde aşırı ısınmaya ve yangın riskine neden olabileceğinden potansiyel olarak tehlikelidir. Bu hasarı önlemek için çoğu yeni araç, bu aşamada "Ağır Evde" güvenlik moduna geçecektir, bu da aracın eve sürünmek için zar zor yetecek minimum güce sahip olacağı anlamına gelir.

Rejenerasyonun gerçekleşmesi için aracın, örneğin otoyolda sürüş gibi açık yollarda belirli bir hızda düzenli olarak sürülmesini, tipik olarak yaklaşık 2500 RPM'de sürülmesini gerektirir. Ayda en az bir kez 15-30 dakika, bu işlerin devam etmesini sağlayacaktır.

Pek çok dizel araç, esas olarak kısa yolculuklar için kullanılır ve bir rejenerasyonun ihtiyaç duyduğu tam çalışma sıcaklığına nadiren ulaşır; ve zamanla bir DPF, doğru bir şekilde yenileniyor olsa da olmasa da kül kalıntısı birikmesinden zarar görecektir. Bu nedenle, bir DPF, araç üreticileri tarafından servis verilebilir bir ürün olarak sınıflandırılır ve garanti kapsamında değildir. Bu nedenle DPF sistemleri uygun bakım gerektirir.

Rejenerasyon gerektiği gibi çalışsa bile, zamanla kül kalıntısı DPF'de birikecek ve aynı etkiye sahip olacak ve sonuçta engellenmiş bir DPF ile sonuçlanacaktır. Bu nedenle bir DPF, fren balataları veya hava filtreleri vb. gibi araç üreticileri tarafından Servis Edilebilir Öğe olarak sınıflandırılır ve garanti kapsamında değildir. Bu nedenle DPF sistemlerinin uygun şekilde bakımının yapılması gerekir.